Novinky 

Krásná exhibice. Hingisová, Novák - Novotná, Pála 9:7

Krásná exhibice. Hingisová, Novák - Novotná, Pála 9:7

09.02.2015

Kvůli dešti se hrálo v hale, ale zápas tím rozhodně neutrpěl.

Nebylo to určitě podle plánu, diváci odcházeli ze Stromovky zmoklí, ale nakonec určitě spokojení. Exhibice v hale měla v lecčems větší kouzlo než venku.

Kdo si počkal, dostalo se mu nevšedního zážitku. Málokdy se poštěstí vidět takové hvězdy tak moc zblízka a v hale si mohli lidi sednout či stoupnout přímo ke kurtu. O to byla atmosféra hezčí. A bavilo to i hráče, hlavně Martina Hingisová se usmívala od začátku do konce.

Wimbledonská vítězka na jedné straně a nejen wimbledonská vítězka na druhé. Jeden wimbledonský titul by se ostatně našel i v hledišti - v první řadě tam seděl Jan Kodeš. Na druhé straně zase zápas sledovala bývalá tenistka Sandra Kleinová. "Podívej, jak zahraje úder a ťape nohama. A sleduj, kde má při volejích raketu. Před sebou," instruktážně ukazovala své dceři.

Hráči měli dobrou náladu i v dešti před zápasem. "Byli jsme se rozehrát na pět minut. No, vlastně na čtyři," říkal Petr Pála. "My už v našem věku dlouhou přípravu nepotřebujeme," doplnila ho Martina Hingisová. A tak bylo vidět, že nejzodpovědněji přistoupila k zápasu Jana Novotná. Zatímco třeba Jiří Novák seděl na terase a soukal do sebe gulášovou polévku, ona se šla proběhnout do Stromovky a pak ještě vzala raketu a vyrazila si na jeden z vedlejších kurtů na hodinu zatrénovat.

Zápas to byl po několika lehkých chybách v úvodu zábavný tenisově i díky komentářům hráčů. Když sudí uznal páru Novotná, Pála jeden sporný míč, okomentovala to Novotná na celou halu: "Škoda, že jste mi nepískal víc zápasů. To by moje kariéra vypadala mnohem líp."

Všichni čtyři ukázali, jak šikovné mají ruce. Některé volejové přestřelky na síti byly jako z finále grandslamových turnajů. K tomu čopy, loby, údery mezi nohama, kraťasy. Bylo vidět, že Hingisová s Novotnou pečlivě trénují - z dob, kdy vládly světovému tenisu, toho moc nezapomněly. V jednu chvíli diváky pobavila Hingisová i kouzelným přeřekem. "Jsme rádi, že si můžeme s Janou a Petrem takhle pěkně pohrát," řekla. "No to ti nedarujeme," odpověděla Novotná.

Když se všichni čtyři ocitli na síti, byly to někdy tak rychlé výměny, že diváci nestačili těkat hlavami. Jedna výměna byla tak dlouhá, že se při ní Jana Novotná ještě stihla Jiřího Nováka zeptat, co měl k obědu. "Gulášovku," odpověděl popravdě. Jindy zase letělo snad patnáct míčů po sobě na Hingisovou a ona je všechny famózně vrátila. "Díky za trénink na Roland Garros," prohlásila pak. S Němkou Lisickou ji tam čeká čtyřhra.

Nejvíc do těla dostal fedcupový kapitán Petr Pála. "Pinďa už nemůže," hlásil s použitím jeho přezdívky Novák. Pála běhal od sítě k základní čáře a zase zpátky. "Fakt už nemůžu," dodal červený až za ušima.

Diváci se smáli, tleskali, občas vzdechli údivem nad tím, co viděli. Kolem kurtu se jich nakonec namačkalo pět set. A nelitovali. Po proměněném mečbolu a vítězství páru Hingisová, Novák v poměru 9:7 to dlouhým potleskem dali dostatečně najevo.

Martin Moravec

© TK Sparta Praha / Pavel Lebeda (sport-pics.cz) 

partneři
cz en
J&T Banka Prague Open
FB