Novinky 

Petra Černošková: Před finále uctíme památku Jany Novotné

Petra Černošková: Před finále uctíme památku Jany Novotné

29.04.2018

 

Turnajovou ředitelku opět těší, že se do Prahy sjede dostatek velkých jmen. A taky to, že jedním z těch jmen je Petra Kvitová. V rozhovoru vzpomíná i na svou kamarádku Janu Novotnou, které bude věnována část finálového dne.

Pod hlavičkou WTA se v Praze chystá už čtvrtý ročník. Co jste se za ty poslední tři naučili?

Učíme se každý rok a vlastně každý den. Turnaj si ve světě získal skvělou pověst, tak si ji samozřejmě nechceme zkazit. Pořád přemýšlíme a děláme si poznámky, co bychom mohli zlepšit.

Co v těch poznámkách třeba je?

Určitě jsme od prvního ročníku vylepšili areál, od počtu stánků s občerstvením po toalety. Zvedli jsme kapacitu druhého největšího kurtu, aby se do areálu vešlo víc lidí. Loni se nám osvědčilo vstupné na finále, a proto jsme ho ponechali. Velkou bolest, kterou řešíme každý rok, je parkování. Ve Stromovce je to problém, ovšem tím trpí všechny světové turnaje. Proto vždycky prosíme diváky, aby nejezdili k areálu auty. Stejně jako v minulých letech bude fungovat autobusová doprava.

Na finálový den se chystá i jedna smutná věc, uctění památky Jany Novotné…

Jana si to zaslouží a je strašně smutné, že už na turnaji nebude jako divačka. Jezdila na všechny naše akce ráda a českým holkám vždycky fandila. S manželem jsme osobně byli na pohřbu, celá hala držela minutu ticha při Fed Cupu a teď se s Janou chce rozloučit i organizace WTA. Patnáct minut před finále proběhne vzpomínka, během níž se pustí záběry z Janiny kariéry a Martina Navrátilová předá Janiným rodičům prsten za členství v Síni slávy. V pátek ještě pořádá WTA na počest Jany večeři. 

Vy jste se s Janou velmi dobře znala. Předpokládám, že vás její smrt hodně zasáhla.

Bylo to a pořád je hrozné. Odešla strašně brzo. Znaly jsme se většinu života a znali se i naši rodiče. Já byla z Prostějova, Jana z Brna, obě jsme spolu hrály v Přerově. Mívaly jsme společné tréninky, potkávaly jsme se na turnajích, které Jana vyhrávala a já končila v prvních kolech. Měla jsme ji ráda a obdivovala ji. Když s tenisem skončila, požádala mého manžela, aby ji v Česku zastupoval. Odehrála pro nás tři exhibice a vždycky nadšeně přijala pozvání na zápasy Fed Cupu.

Teď trochu veseleji. V Praze bude poprvé hrát Petra Kvitová. Z toho máte určitě radost.

Obrovskou. I když Petra už ve Stromovce jednou hrála – v roce 2011, když to byl ještě turnaj kategorie ITF. Ve finále tehdy prohrála s Magdou Rybárikovou.

To bylo dávno před dvěma vyhranými Wimbledony i zraněním, které jí způsobil útočník nožem.

Že je Petra zpátky, je skvělá zpráva. Její příběh oslovil spoustu fanoušků. Lidi jí drží palce, přejí jí návrat a ona zase ukazuje, že umí porážet i ty nejlepší. Jakým způsobem se vrátila a letos třeba vyhrála turnaj v Petrohradu, je až neuvěřitelné.

I Petru znáte spoustu let. Jak jste sama vnímala, co se jí stalo?

Byl to šok. Tragédie. A zase se naplnilo, že je někdy člověk v nesprávný čas na nesprávném místě. Petra tehdy měla hrát exhibici v Brně, domlouvali jsme se, že pojede s námi autem a v tom bytě už tím pádem vůbec neměla být. Jenže se jí změnily plány a večer mi zavolala, že pojede později a sama. Ale tohle všechno už je naštěstí pryč.

Loni, když ještě pořád nemohla hrát turnaje, vedle vás v Praze seděla při finále. Jak to brala?

Skvěle. Nestranila se ničeho, hráček ani pořadatelů. Bylo vidět, že se těší zpátky a hlavně, že tomu návratu věří. Na každém jejím slově bylo znát, že tenis bude dál součástí jejího života. Nevzdala se a byla pozitivní. To je, myslím, motivace pro spoustu ostatních.

Díky dvěma vysoce postaveným hráčkám, Karolíně Plíškové a Petře Kvitové, jste asi letos nemuseli shánět žádnou zahraniční hvězdu, že?

Nemuseli, turnaj je už tak nesmírně silný. Nedávno jsme se v Monte Carlu potkali s bývalým tenistou Thomasem Johanssonem, který bude hrát exhibici během challengeru v Prostějově a teď trénuje šikovnou Mariu Sakkari z Řecka. Říkal nám, že Praha je úžasné město a že chtěl, aby u nás Maria hrála. Ale pak se podívali na seznam přihlášených, zjistili, že by nejspíš ani nebyla nasazená a mohla tím pádem v prvním kole dostat třeba Kvitovou nebo Plíškovou.

Je něco, co si před turnajem přejete?

Jsou to jako vždy dvě věci: hezké počasí a aspoň jednu Češku ve finále. Samozřejmě taky spokojené fanoušky. Jsme rádi, že hrají všechny naše holky. Tedy skoro všechny. Mrzí nás nemoc Lucky Šafářové a přejeme jí, aby byla brzy v pořádku.

partneři
cz en
J&T Banka Prague Open
FB